apr 162013
 

Čaj ako liek.

 Múdre porekadlo hovorí, že sme to, čo jeme a je teda len prirodzené, že sme aj to, čo pijeme.

Čo teda pijeme?

Ak by náš pitný režim pozostával len z masovo propagovaných nápojov, ktoré proklamujú pozitívne zdravotné účinky, ako napríklad fľaškované ľadové čaje plné cukru, ovocné šťavy s nekonečnou trvanlivosťou, či ochutené minerálne vody plné Éčok, čoskoro by sme tvrdo pocítili, aké „zdravé“ skutočne sú.

O alkohole, energy drinkoch a kolových či iných bublinkových nápojoch s extrémne vysokým obsahom cukru sa nemusíme ani baviť.

Ako teda máme docieliť, aby nás náš pitný režim robil zdravšími?

Ja sa vždy rád riadim vekmi overenými receptami na zdravie a v prípade pitného režimu je teda voľba jasná, prvý a druhý najkonzumovanejší nápoj na svete: čistá voda a čaj.

V prípade čistej vody hádam stačí len spomenúť, že naše telo sa skladá z dvoch tretín práve z vody, nie z vodky, ani z koly či inej lepkavej tekutiny 🙂

Pravý čaj pripravený z lístkov čajovníka čínskeho, ako nápoj s niekoľko tisícročnou tradíciou, by mal mať v pitnom režime každého z nás takisto čestné miesto.

Prečo?

  1. Prevarená voda na čaj je zbavená chlóru, baktérií a iných choroboplodných zárodkov

  2. Konzumácia teplého čaju napomáha prirodzenej termoregulácii a nespôsobuje tak potenie ako napr. ľadové nápoje

  3. Samotná príprava čaju a jeho pomalé popíjanie pôsobia psychohygienicky, čaj nám teda dáva aj čas na relax

  4. Pravý čaj nemá žiadne kalórie a je teda výborným doplnkom redukčných diet a zdravého životného štýlu

  5. Vyvážený obsah kofeínu, teobromínu a teofylínu zaručuje zdravý a šetrný spôsob psychického a fyzického povzbudenia.

  6. Vzácna aminokyselina L-theanín so svojou schopnosťou ovplyvňovať vylučovanie serotonínu a dopamínu v mozgu je zodpovedná za povestný pokoj v duši a rozjasnenie mysle po vypití čaju

  7. Katechíny, účinné antioxidanty pomáhajú udržovať v organizme nízku hladinu voľných radikálov

  8. Obsahuje vitamíny C, B1, B6 a Karotén (prekurzor vitamínu A) a minerály Mangán, Potásium a Fluór a môže tak byť dodatočným zdrojom týchto dôležitých látok

Čaj začal svoju púť v starobylej Číne za dynastie Shang ako liečivý nápoj pre vyvolených.

Naprieč storočiami, krajinami a kultúrami sa dostal až sem, ku nám a my máme šancu prijať ho do svojho života ako súčasť zdravého životného štýlu.

Nechajme čaj, aby nám dal čas na relax, aby nám dodával psychickú a fyzickú silu do každého dňa, aby nám upokojil myseľ a vyliečil rany na duši.

Nechajme čaj byť našim liekom.

Priatelia, na zdravie!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.